11.07.2013: Piraadipartei tervitab e-hääletuse serveritarkvara avalikustamist

Pressiteade
MTÜ Piraadipartei
11.07.2013
 
 
Piraadipartei tervitab e-hääletuse serveritarkvara avalikustamist
 
Piraadipartei tervitab e-hääletamise komisjoni otsust avalikustada serveritarkvara lähtekood ning peab seda oluliseks sammuks usalduse saavutamisel e-hääletamise vastu. Piraadid loodavad, et tehakse ka järgmised sammud ja võimaldatakse sõltumatutele audiitoritele reaalne osalus e-hääletamise läbiviimisel ning deponeeritakse järelanalüüsiks klienditarkvara lähtekood.
 
"E-hääletuse kordamineku peamine tingimus on kodanike usaldus hääletamisel kasutatava süsteemi vastu," kinnitab Piraadipartei juhatuse liige Märt Põder. "Seni on e-hääletamine olnud pigem väljapoole suunatud maineprojekt, mille juures on olnud peamine olla maailmas esimene. Lähtekoodi avamine rahvusvahelise häkkerite kogukonna kriitikale on oluline samm selle poole, et see usaldus ka reaalselt ära teenida. Valimised on vabad ikkagi ainult siis, kui kodanikel on võimalik veenduda nende korrektses läbiviimises."
 
"On väga meeldiv, et professor Tammet on otsustanud oma 2001. aastal alustatud asja lõpuni ajada," leiab Piraadipartei juhatuse liige Eero Elvisto. "Ent lisaks serveritarkvara lähtekoodi avalikustamisele on Tammeti lähteülesandes sees veel paralleelsete, üksteisest sõltumatute häälte vastuvõtmise serverite kasutamine ja hulk olulisi protseduurilisi pisiasju, mille korrektsus peab olema kontrollitav. Seni oleme pidanud e-hääletamist usaldama mõnevõrra pimesi ja patriotismist. Loodan, et see olukord nüüd muutub."
 
Täna keskpäeval korraldab e-hääletamise komisjon koosoleku [1], mille raames tutvustatakse hääletamisel kasutatava serveritarkvara lähtekoodi ning tehakse see kõigile huvilistele avalikult kättesaadavaks. Vabatahtlikele häkkeritele antakse aega augusti keskpaigani koodi uurida ning anda selleks ajaks oma tagasiside nii koodi enda kui hääletusprotsessi kohta.
 
Tallinna Tehnikaülikooli professor Tanel Tammet on 2001. aastal kirja pandud e-hääletamise lähteülesande [2] üks autoritest. 2013. aasta aprillis lükkas ta käima kodanikualgatuse [3], mille eesmärgiks on saavutada e-hääletamise lähtekoodi ja protsessi avamine IT-spetsialistidele, et need saaksid süsteemi usaldusväärsust reaalselt kontrollida.
 
Piraadipartei on 2009. aastal Rootsi Piraadipartei eeskujul loodud poliitiline algatus, mille eesmärk on koondada inimesed, kes soovivad  luua soodsat pinnast tõeliselt vabale, demokraatlikule ning kultuursele infoühiskonnale. Varasemad pressiteated ja üldinfo: http://piraadipartei.ee/press