Me ei vaja näidispoomisi, vaid autoriõiguse reformi

Täna 7. mail kl 16 toimub Tallinna ringkonnakohtus apellatsiooniistung autorite esindusorganisatsiooni ja Kristjan Luige vahelises kohtuasjas. "Eesti suurimaks netipiraadiks" tituleeritud Kristjan Luik taotleb Harju maakohtu otsuse tühistamist tsiviilhagide osas, kuna ei pea fonogrammitootjate ligi 8000 euroni küündivaid kahjunõudeid tõendatuks. Koos trahvide ja kohtukuludega peaks ta kokku tasuma üle 11000 euro. Kristjan Luik ei nõustu trahvisummadega "ekslike kahjuarvutuste ja digitaalse meedia mõttes vananenud autoriõiguse seaduste tõttu".

Kutsudes Facebook'i lehel inimesi üles tulema istungile tunnistajaks "näidispoomisele" avaldab ta lootust, et suurem tähelepanu aitab kaasa õiglase otsuse saavutamisele. "Mida suurem on publik ja avalik huvi protsessi vastu, seda põhjalikumalt kaalub kohus oma otsust!" kinnitab ta.

Arvestades, et värskeima meedias kajastatud uuringu järgi on 91% Eesti noortest piraadid, ei eksi Kristjan Luik oma juhtumit näidisprotsessiks pidades kuigivõrd. Ligilähedase süüdistuse võiks ilmselt esitada suuremale osale Eesti noortest. Kristjan Luik on aga juhtumisi isikuna negatiivseks rollimudeliks igati sobiv ja fonogrammitootjad on seda asjaolu häbenemata ekspluateerinud.

Telesaate "Pealtnägija" Kristjan Luige juhtumit käsitlenud osas avaldatud piraatlusevastases reklaamklipis vastandavad fonogrammitootjad Valgamaalt pärit lihtsameelsele loomakasvatajale urbanistlikult cooli ning iseteadliku rockstaar Tanel Padari. Muusik esineb nüüdseks Youtube'is tuhandeid vaatajaid kogunud klipis naljatlevate üleskutsetega: "Kui te varastate netist muusikat, siis, uskuge mind, mul ei ole selle vastu absoluutselt mitte midagi. /---/ Kui te varastate muusikat ja arvate, et see on seaduslik, siis varastage juba kõike niipalju, kui saab!"

Piraadipartei on fonogrammitootjate kahjunõuete ja nende arvutamise metoodikaga tutvunud ning on seisukohal, et need pole oluliselt tõsiseltvõetavamad kui Tanel Padari jutt. Eesti õigusruumis on nõutud põhjusliku seose tõestamine õiguste rikkumise ja kahju olemasolu vahel, kusjuures tõestada tuleb ka kahju olemasolu ennast. Midagi sellist pole fonogrammitootjad aga teinud. Samas nõustus Kristjan Luik maakohtus teadmatusest või ebapiisavast õigusabist tulenevalt fonogrammitootjate kahjunõuete maksimumiga, mis on ülepakutud isegi õiguste omajate huvide eest seisva Euroopa võltsimis- ja piraatlusalase vaatluskeskuse soovituste kontekstis.

Kristjan Luik on Eesti muusika  fännina suhtunud autoriõigusega kaitstud heliteoste jagamisse siira  entusiasmiga ega ole näinud vaeva seaduserikkumise varjamise või jälgede peitmisega. Tema tegevusel pole olnud ärilisi eesmärke ega ole ta saanud  sellest mingit tulu. Ta tegi avalikult sedasama, mida 91% noortest teevad valdavalt salaja, ning võitleb nüüd kohtus donkihotlikult oma õiguste eest. Piraadipartei seisukohalt pole Kristjan Luik mitte kahjulik kurjategija, vaid lihtne ja aus noormees, kes julgeb keset silmakirjalikkuse õhulosse välja öelda, et "kuningas on alasti".

Piraadipartei on veendunud, et selliste "näidispoomiste" asemel vajame hoopis Euroopa piraadiliikumise vaimus ulatuslikku autoriõiguste reformi, mis lihtsustaks autoriõigustega kaitstud teoste jagamist mitteärilisel eesmärgil ja kaotaks ebaproportsionaalsed karistused.

Sildid: 

Kommentaarid

Minumeelest on seda kahju

Minumeelest on seda kahju arvutada väga lihtne: arvutatagu, kui palju vähenes selle piraadisaidi avatud olemise ajal cd-plaatide müüginumber. Kui täpsem olla, siis tuleks sellest lahutada üldine trend, mis niikuinii kahanemist näitavat. See annab ühese numbri kui suur oli kahju ja pole vaja ennustada umbluunumbreid kui palju downloadi väärtus on, kui palju oleks tegelikult ostnud jne. See palju downloaditi on üsna suvaline number ju. Võibolla müük hoopis tõusis tänu reklaamile?