Piraadipoliitika arutelu TLÜ aatriumis

Pühapäeval 18. märtsil algusega kl 14 korraldame Tallinna Ülikooli Mare maja aatriumis avaliku arutelu piraadipoliitika üle.

See on MTÜ Piraadipartei esimene avalik üritus ning ühtlasi hea võimalus kõigile umbusklikele näha elusat "piraati" ja temaga sundimatus õhkkonnas vestelda. Üritusel räägib piraadiliikumisest ka maailma kõige esimese piraadipartei asutaja Rick Falkvinge, kes aktiivsest parteipoliitikast taandununa on võtnud endale kohustuse tutvustada maailmas piraadiliikumist.

Eestis on piraadiliikumine on veel suhteliselt tundmatu. Piraadipartei asutati küll juba 2009. aastal, kuid pole seni piraatlikku ilmavaadet avalikkuse ees eriti põrpinud. Seega võib arvata, et inimestel sellega seoses palju õigustatud küsimusi. Mistõttu oleme otsustanud korraldada ürituse mõttekoja vormis. See tähendab, et kokkutulnud saavad oma konkreetsed küsimused püstitada ise ning arutavad need koos teiste osalejatega ka ise rühmades läbi. Loodetavasti aitab selline formaat lahti rääkida mõned mõttekrambid, mis seoses piraadiliikumisega varmad tekkima on.

Mis teemad arutusele tulevad?

Piraatlik ilmavaade tervikuna pole väga lihtne asi. Juba see, et nimetatakse end "piraatideks" tekitab küsimusi. Kuna piraadiliikumine on kujunenud välja võitluses internetivabaduse eest, siis on ka paljud piraadipoliitika teemad üpris tehnilised ja eelkõige mõistetavad neile, kes tunnevad end kodus digitaalses maailmas ja suudavad kaasa mõtelda samades kategooriates nn võrgulastega.

Kõige lihtsamini mõistetavad on ehk ka juba ACTA-protestide tõttu meedias tutvustamist leidnud autoriõiguse teemad. Piraadipartei pooldab ulatuslikku autoriõiguse ja selle jõustamise reformi, mis lubaks digitaalses maailmas karistusi kartmata teha kõike sedasama, mida võisid omal ajal teha meie vanemad raamatute, luuletuste, kommipaberite, ajakirjaväljalõigete, helikassettidega jne. Me tahame vabalt jagada ja taastoota kultuuri enda ümber ja oma kogemust sellest --- olgu tegu kunsti või teadmistega. Kui autoriõigusi valdavate suurettevõtete lobistid tahavad nimetada meid seetõttu piraatideks, siis nimetagu. Me ei hakka sildistajatega nimede üle vaidlema, võtame hoopis nime omaks. Jah, olemegi "piraadid", aitäh hästi sissetöötatud kaubamärgi eest!

Ent autoriõigus pole siiski piraadiliikumise ainus teema. Avaldasime hiljuti artikli Rick Falkvingelt, mis tutvustab skemaatiliselt piraatlikku ilmavaadet ja selle aluspõhimõtteid. Seal võetakse kokku Euroopa piraadiparteide seas levinud põhimõtteid. Kuid piraadiparteisid on palju ja eri riikide piraadiparteidel on oma lokaalsed rõhuasetused. Sugugi mitte kõike ei saa otseselt Eesti konteksti üle kanda.

Kuidas nende põhimõtetega täpsemalt on, saate kohale tulles uurida Rick Falkvinge enese käest. Meie jätkame omalt poolt järgneva nädala jooksul piraadipoliitikat tutvustavate artiklite avaldamist. Loodame, et see aitab teil aruteluks valmistuda.

NB! Peale delikaatset pausi järgneb aruteluüritusele sealsamas MTÜ Piraadipartei liikmete korraline koosolek. Me ei soosi ega tee ise eelneval aruteluüritusel poliitagitatsiooni ega kasuta kohaletulnud inimesi ära MTÜ Piraadipartei huvides. Üritus kuulub Tallinna Ülikooli aruteluürituste sarja "Agoraa".

Sildid: